Choroba lokomocyjna – czym jest i jak sobie z nią radzić?
- kormoranbus
- 26 października 2021
- Październik 2021, Wpisy
- busy do Belgii, busy do Holandii, busy do Niemiec, choroba lokomocyjna, podróż busem
- 0Komentarzy
Wiele podróżujących osób skarży się na złe samopoczucie w czasie – doznają oni różnych niedogodności od zawrotów głowy po cięższe objawy. Właśnie dlatego decydując się na podróż busem lub samochodem warto wiedzieć jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną
Choroba lokomocyjna – czym jest?
Choroba lokomocyjna, lub inaczej kinetoza, to przypadłość pojawiająca się w momencie poruszania różnymi środkami transportu. Wynika ona z braku zgodności bodźców sygnału wzrokowego oraz błonnika, które obiera nasz mózg. Oznacza, to że do naszego mózgu docierają sprzeczne sygnały – z jednej strony błędnik rejestruję zmianę położenia, jednak sygnał z oczu jest opóźniony.
Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną skarżą się często na:
- brak apetytu;
- złe samopoczucie;
- zmęczenie;
- zawroty i ból głowy;
- nudności i wymioty.
Zestaw, który może zniechęcić przed podróżą, prawda? Oto garść sposobów, którymi podzielili się z nami nasi pasażerowi podczas przejazdów międzynarodowych busem z Kormoran Bus.
Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną – sprawdzone sposoby
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z niedogodnościami podczas podróży. Poniżej przedstawimy te najpopularniejsze domowe sposoby, więc jeśli borykasz się z kinetozą – może któryś z nich Ci pomoże.
- Zaklejanie pępka
Od wielu osób słyszeliśmy o … zaklejaniu pępka! Wystarczy, że zakleisz pępek na krzyż plasterkami, a objawy ustają. Wzbudza kontrowersje, jednak wiele osób potwierdza działanie tej metody. Na pewno warto spróbować!
- Opaski akupresurowe
Ta metoda jest jedną z metod terapeutycznych stosowanych w Chinach. Sposób polega na uciśnięciu punktu przy wykorzystaniu opaski przeciw chorobie lokomocyjnej. Punkt ten znajduje się na wewnętrznej stronie przedramienia, trochę powyżej nadgarstka między dwoma wyraźnie wyczuwalnymi ścięgnami. Istnieją specjalne bransoletki, które możesz bez problemu kupić na zbliżającą się podróż.
- Imbir
Każdy zapewne zna imbir z uwagi na jego prozdrowotne właściwości. Jest on również znany dla wszystkich, którzy borykają się z chorobą lokomocyjną. Właśnie dlatego powstały preparaty ziołowe z dodatkiem imbiru, które pomagają w przypadku wystąpienia nudności, złego samopoczucia czy innych objawów podczas jazdy.
Podsumowanie
Jak widzisz, choroba lokomocyjna nie musi powstrzymywać Cię przed podróżowaniem. Wystarczy, że znajdziesz swój sposób na radzenie sobie z nią, a jazda busem czy samochodem okażą się przyjemne – i nie zawsze oznacza to branie leków!