Wyjazd do Niemiec – jakich dokumentów potrzebujesz?

Dokumenty to niezbędne elementy w bagażu każdego podróżnego. Z uwagi na członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen wiele granic możemy przekraczać bez większych problemów. W tym miejscu zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące wyjazdu z Polski do Niemiec i jakich dokumentów potrzebujesz.

Dokumenty podstawowe w Niemczech 

Niezależnie od tego jak  i gdzie przekraczasz granicę, zawsze musisz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. 

To właśnie ten dokument pozwoli Ci potwierdzić zameldowanie, wynająć samochód czy w przypadku podejmowania pracy za granicą – podpisać umowę.  

Niezależnie, czy wybierasz się do Niemiec na wyjazd wypoczynkowy czy na dłuższy pobyt – koniecznie sprawdź datę ważności dokumentu. Jeśli termin upłynie podczas naszego wyjazdu, warto wyrobić sobie nowy dowód lub paszport. 

W przypadku dowodu nic nie płacisz, z kolei paszport to koszt 140 złotych. Warto o to zadbać z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. W końcu nie potrzebujemy dodatkowych nerwów 🙂

Drugim niezbędnym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której możesz korzystać z opieki medycznej w nagłych przypadkach przebywając na terytorium niemieckim. 

Dodatkowe dokumenty

Z uwagi na sytuację pandemiczną poza podstawowymi dokumentami podstawowymi sprawdź, jakie zasady aktualnie obowiązują w poszczególnych krajach. 

Często przed przekroczeniem wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirusa lub zaświadczenie o odbytym szczepieniu. 

Jakie dokumenty powinno posiadać dziecko? 

Powołując się na zasadę “jedna osoba – jeden paszport”, niezależnie od wieku osoby musi ona posiadać swój dokument potwierdzający tożsamość.
W związku z tym rodzic ma do wyboru wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu.

Podsumowanie

Czas przygotowań do wyjazdu to moment, kiedy warto sprawdzić termin ważności dokumentów. Podróżują do Niemiec nie musisz mieć niczego poza dokumentem tożsamości i kartą EKUZ. 

A jeśli szukasz bezpiecznego transportu – Kormoran Bus to zaufany przewoźnik, który z chęcią dowiezie Cię na wymarzony urlop. 

Skomentuj