Dziecko w podróży busem – zasady i bezpieczeństwo

Podróżowanie z dzieckiem to przedsięwzięcie, którego boją się jego opiekunowie. Jednak przed planowaniem podróży warto zapoznać się z panującymi zasadami. Wiele z nich jest uregulowanych prawnie, dlatego możesz zawczasu dowiedzieć się jak odpowiednio przygotować się, aby bezpiecznie wybrać się z dzieckiem w podróż busem. 

Na początku warto pamiętać, że zasady różnią się w zależności od przedziału wiekowego dziecka oraz jego wzrostu. O czym więc warto wiedzieć? 

Niemowlę w podróży 

Najmłodsi pasażerowie to bez wątpienia niemowlęta. Każdemu świeżo upieczonemu rodzicowi odradzamy podróże w pierwszym miesiącu życia malucha. W dalszych miesiącach podróżowanie jest jednak jak najbardziej możliwe. W pierwszych miesiącach taka kilkugodzinna wyprawa może być nawet całkowicie nieuciążliwa – z dużym prawdopodobieństwem taki maluch prześpi znaczą część podróży. Obowiązkowy jest jednak transport w foteliku bezpieczeństwa. 

Osoby małoletnie do 12 roku życia

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że Ci pasażerowie i pasażerki mają zawsze najwięcej energii! Wielogodzinna podróż zagraniczna może być dla nich bardzo męcząca i po prostu nudna. 

Osoba nieletnia poniżej 12 roku życia zawsze musi podróżować busem z osobą dorosłą. Możemy to być opiekun prawny lub inna osoba dorosła. Jednak w tym drugim przypadku potrzebne jest odpowiednie oświadczenie, które wypełnia opiekun prawny. Co powinno się w nim znajdować?

  • Treść wyjaśniająca,
  • Data,
  • Podpis,
  • Dane osoby uprawnianej ,
  • Numer telefony osoby podpisującej.

Osoby małoletnie od 12 do 18 roku życia

W przypadku osób między 12 a 18 rokiem życia sytuacja jest nieco inna – nie muszą one podróżować w towarzystwie opiekuna prawnego. Jednak w dalszym ciągu, jeśli Twoje dziecko niepełnoletnie dziecko wybiera się w podróż busem, musi ono mieć pisemną zgodę, której wzór bardzo szybko można znaleźć w internecie. Pamiętaj, że przewoźnik nie odpowiada za małoletniego pasażera podczas jazdy oraz w postoju! 

Wzrost dziecka, a podróż busem

150 cm wzrostu – to granica, którą należy przekroczyć, aby móc podróżować bez fotelika bezpieczeństwa. Poniżej tego wzrostu należy zagwarantować dziecku fotelik. Ważne, aby pamiętać, że przewoźnik nie ma obowiązku zapewniać fotelika.

Podsumowanie

Dziecko w podróży busem przede wszystkim musi być bezpieczne. Podróż z najmłodszymi jest wymagająca, ale jak najbardziej możliwa. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, odpowiednio przygotować i stosować się do panujących zasad, a wymarzone wakacje będą udane.

Skomentuj