Wyjazd z psem za granicę – jak podróżować ze zwierzakiem?

Za oknem coraz cieplej, wakacje coraz bliżej… a to oznacza jedno – czas na podróże. Dla posiadaczy czworonożnych przyjaciół pojawia się w głowie jedno pytanie – jak wygląda wyjazd z psem za granicę? To właśnie na nie odpowiemy w tym miejscu i podpowiemy, jak przygotować się na taką wyprawę. Pamiętaj, że dane mogą się zmienić lub różnić dla poszczególnych państw. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić informację umieszczone na stronie Głównego Inspektoratu Weterynatyjnego. 

Jak przygotować psa do podróży na terenie Unii Europejskiej?  

Przed zabraniem psa za granicę należy spełnić kilka niezbędnych wymogów. Wiele osób zastanawia się jakie dokumenty należy przygotować. Twoim obowiązkiem jest: 

  1. Chipowanie 

Każdy psiak przed przekroczeniem granicy musi być “zachipowany”. W tym celu należy udać się do weterynarza, który za pomocą podskórnego zastrzyku wprowadzi chip pod skórę. 

Mikrochip to drobne urządzenie z niepowtarzalnym 15-cyfrowym kodem, który odczytuje się za pomocą specjalnego czytnika. Ważne, aby było to chip spełniający normę ISO – bez nich może być problem z przekroczeniem granicy.

Koszt usługi to około 50 – 100 zł.  

  1. Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną i przenoszoną również ze zwierzęcia na człowieka. To z tego powodu podróż z psem za granicę musi być poprzedzona szczepieniem przeciwko tej chorobie

Jeśli szczepienie i wprowadzanie chipu będą wykonywana przed wyjazdem pamiętaj o kolejności – CHIPOWANIE PIERWSZE, SZCZEPIONKA DRUGA. 

Koszt usługi to około 30 – 50 zł. 

  1. Wyrobienie paszportu dla psa

Dokładnie tak, pies musi miec paszport do Niemiec, Belgii czy innych krajów europejskich. W związku z tym ostatnim krokiem jest wyrobienie paszportu dla psa. Nawet, jeśli jako właściciel możesz podróżować bez niego, twój czworonóg musi go posiadać.  

Paszport w tym przypadku jest dokumentem pozwalającym na identyfikację zwierzaka. To tutaj znajdą się wszelkie informacje o rasie, kondycji oraz dacie odbytych szczepień. 

Lista uprawnionych do wystawienia paszportu weterynarzy dostępna jest na stronach Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. 

Jak przewieźć psa za granicę?

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni środek transportu. Samoloty mają wiele ograniczeń, a podróż pociągiem – szczególnie na długich dystansach – może być dla psa męcząca. Dlatego wyjazd z psem za granicę najlepiej zorganizować z wykorzystaniem usług transportu międzynarodowego. Dzięki prywatnemu przewoźnikowi masz pewność, że zwierzę będzie w każdej chwili mogło zaczerpnąć powietrza i nie będzie narażone na niepotrzebne stresy. 

Podsumowanie

Podróż z psem za granicę jest możliwa. Należy pamiętać o niezbędnych formalnościach i wybraniu najlepszego środka transportu. Również wcześniej należy skonsultować się z przewoźnikiem w celu omówienia jak będzie przebiegała taka podróż. Pozwoli Ci to cieszyć się podróżą, a Twój pies będzie w równie komfortowej sytuacji.

Skomentuj